Bir Ömürlük Misafir: Anadolu Ruhundan Yükselen Evrensel Müziğimiz

Alpaslan Paşaoğlu Hakkında

Uzun zamandır konargöçer bir Egeli olarak İstanbul'da yaşamaktadır. Radikal, Fil'm Hafızası, Cineritüel, Havayolu 101 başta olmak üzere çeşitli mecralarda yazıları yayınlanmıştır. Ayrıca belgesel ve farklı kategorilerde senaryo çalışmaları bulunmaktadır.

Müzik evrenseldir elbet. Fakat hangi temsiliyetin insanın gam teline değdiği konusu değişkenlik gösterir. Farklı müzik türleri arasında gezinen insan, aslında kendi benliğini aradığı bir yolculuğa çıkarken, her coğrafyanın popüler müzik örnekleri arasından sıyrıldığında geriye ancak ruhuna ulaşan tınılar kalır.

Kadim coğrafya Anadolu’dan dünyaya yayılan Erkan Oğur, Mercan Dede, Ömer Faruk Tekbilek, Selda Bağcan, Moğollar, Kudsi Ergüner, Burhan Öçal ve Babazula’nın nağmeleri yakın geçmişin önemli temsiliyetleri arasında sayılırken yeni kuşaktan çıkan, farklı alternatif seslerle de dünya insanının ruhuna değdiğimiz örneklerimiz mevcut.

Herhangi bir coğrafyada değişmeyecek yegâne şey, insanın bir ömürlük misafir olduğu dünyaya sığma çabasıdır. Bu çaba karşısında ruhun derinliklerine inerek güzel bir ağırlama yapan Anadolu’nun etnik seslerini, alternatif temsilleri ile paylaşmak istedik.

Kaknüs Ensemble

Nefes Projects kapsamında yakın bir zaman öncesine kadar konserler veren Kaknüs Ensemble; vokalde Ceren Özkarataş, kontrbasta Alev Ergen, udda Ersin Ersavaş, saksofonda Ceyhun Kaya, perküsyonda Onur Seçki ve piyanoda Mamed Cafarov’dan oluşan bir müzik topluluğudur. 2014 yılında Kırım Kilisesi’nde gerçekleştirmiş oldukları performansta Farsça ve Türkçe söylemiş oldukları ünlü Alevi deyişi Haydar Haydar ile aklımıza kazınan grubun bu yorumunu sizlerle paylaşıyoruz.

“…Güruh-i Naci’ye özümü kattım,
Adem sıfatında çok geldim gittim…”

Altın Gün

Son zamanlarda yurt dışında Selda Bağcan ile ilgi görmeye başlayan Türk Psychedelic müzik türü 1970’li yıllarda Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Üç Hürel, Moğollar, Ersen ve Dadaşlar gibi isimlerle zirve dönemini yaşamaktaydı. Geçen bu süre zarfında farklı müzik türleri arasına saklanan tınılar, bugünlerde saf hâline dönerek Amsterdam çıkışlı Türk grubu Altın Gün’ün yorumlarıyla gün yüzüne çıkıyor. Altın Gün, vokalde Merve Daşdemir, gitarda Ben Rider, basta Jasper Verhulst, bateride Nic Mauskovic, perküsyonda Gino Groeneveld ve yine vokal, saksafon, klavyede Erdinç Yıldız Ecevit’ten oluşuyor. Belkis Özenerle ünlenen Goca Dünya şarkısını bu kez de Altın Gün’ün yorumuyla dinleyelim.

“…Dünya döner değirmende,
İnsan içinde bir candır.
Bugün gelen yarın gider,
Dolup boşalan bir handır…”

Kuan

Bektaşi nefesleri ve sufi müziğini farklı etnik enstrümanlarla yorumlayan Kuan, Kök Müzik projesi kapsamında 2011 yılında bir araya gelen, zaman zaman dağılan zaman zaman hemhâl olan bir müzik topluluğudur. Demircan Demir’in hem vokalliğini üstlendiği hem de santur, ney, bansuri, dertbaz, akustik ve perdesiz gitar gibi birbirinden farklı enstrümanları çaldığı grupta, perküsyonda Barkın Çoruh, didgeridooda Çağrı Akoğlu, kemençede Macithan Terzioğlu gibi isimler yer almaktadır. “Tüm evren çeşitli sesler ile her daim müzik ve semâh halinde.” diyen Demircan Demir ve grubuna Dünya isimli parçaları ile kulak verelim.

“Dünya muamma anlamadım, dönüp durmada.
Bi yağmur bi güneş sezemedim, felek ne istersin benden…”

Mehmet Polat Trio

Afrika’dan Hindistan’a, İran’dan Balkanlar’a dünyanın farklı yöresel ezgilerini modern, sufi ve caz müzikle birleştiren Mehmet Polat’ın dünyası Bektaşi ruhunun derinliklerinde gezinmekte. Amsterdam’da yaşayan Mehmet Polat, önemli bir kompozitör ve udi olmakla birlikte doğaçlama müziğe büyük önem veren Avrupa’daki değerli müzisyenlerden birisidir. Dymphi Peeters’in kora, Sinan Arat’ın ney enstrümanları ile eşlik ettiği Mehmet Polat Trio, dünyanın pek çok ülkesinde konserler vermektedir. Next Spring performansları ile sizlerin de onlarla tanışmasını isteriz.

Minor Empire

Kanada menşeili yerli müzik topluluğumuz Minor Empire; yapımcı, gitarist, besteci Ozan Boz ve vokalist, besteci Özgü Özman’in başını çektiği performansları ile ABD ve yine Kanada’da dünya müziği listelerinde çoğu kez birinci sıraya oturmuştur. 2011 yılında kurulan grup, dünya çapında müzik eleştirmenlerinin övgülerine mazhar olmaktadır. ABD Bağımsız Müzik Ödülleri’ne (IMA : Independent Music Awards) “Dünya Albümü” ve “Dünya Müziği Yapımcısı” kategorilerinde aday gösterilen grubun Uprooted şarkısını sizlerle paylaşıyoruz.

“…Yarım yürekli bir atım dört nala,
Koşarım koşarım sonum bilinmez aman.
Yurtsuz kalmış derler koca dünyada,
Taşırım semerimde yurdumu aman.”

Mehmet Ali Sanlıkol & Whatsnext?

Grammy adaylı önemli sanatçımız Mehmet Ali Sanlıkol, Doğu ile Batı müziğini harmanlayıp önemli uluslararası sanatçılarla whatsnext, Dünya, Devran, Othello gibi niş projeler üretmektedir. Anadolu’nun kadim ruhunu müzik yolu ile dünyaya entegre etmektedir. Kompozitör, piyanist ve pek çok farklı enstrümanı icra edebilen Sanlıkol’u Tiger Okoshi ile gerçekleştirdiği bir performansıyla hatırlıyoruz.

Bonus: Erkan Oğur – Bir Ömürlük Misafir

  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.