Sinemada Nükleer Manyetik Rezonans: R.M.N., Romanya ve Sağ Popülizm

Maden ocaklarının kapatılması sonrası gençlerin iş bulmak için terk ettiği ve turizmle ayakta kalmaya çalışan Transilvanya’daki bir dağ köyünde geçer. Almanya’da işçi olarak çalışan Matthias (Marin Grigore), oğlunun ormanda yaşadığı bir travma nedeniyle onun için endişelenerek geri döner. Sonrasında bölgeye hizmet eden ekmek fabrikasının etrafında şekillenen toplumsal birikmişlik gün yüzüne çıkacaktır. Arada farklı etnik gruplara mensup karakterlerin iç dünyasına da girilir. Tarihsel yük ve ülkenin politik, ekonomik atmosferi hikâyede belirleyici etkendir.

Deve, Cüce, Dev: Üç Belgeselde Finansal Krizler ve Sosyoekonomi Görüngüsü

1- Requiem for the American Dream (2015) Aktivist, düşünür, tarihçi, dilbilimci Noam Chomsky’nin ABD’nin sosyoekonomik manzarasını tasvir ettiği; Peter Hutchison, Kelly Nyks ve Jared P. Scott’ın ortak yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği bu etkileyici belgesel, aynı zamanda Chomsky’nin ilerleyen yaşı nedeniyle vermiş olduğu son uzun mülakatı.

Hırsız ve Ressam (2020): Hırsızı Anlamalı Mıyız?

Benjamin Ree, Norveçli satranç dâhisi Magnus Carlsen’in henüz on üç yaşında dünya şampiyonluğuna uzanan hikâyesini ele aldığı ilk uzun belgesel projesi Magnus’un (2013) ödülünü almak için Sundance’e gider. Hırsız ve Ressam da burada ortaya çıkar. Ree, ödül törenini beklerken okuduğu bir haber hakkında şunları der: “Sanat eseri hırsızlıklarında sabıkası kabarık olan ülkem Norveç’te bir gazetenin ön sayfasında yine bir resim hırsızlığı haberi dikkatimi çekmişti ve bu konuya eğilmeye karar verdim.”

Artırılmış Kültürel Gerçeklik: Çizgi Filmlerin ve Animasyonların Kültürel İşlevi

Çizgi filmler bir çocuğun yetişme evresinde aile bireylerinden sonra belki de en önemli izlek. Bu nedenle davranışsal niteliklerin gelişiminde önemli bir yere sahipler. 1960’ların başında televizyonun popülerlik kazanmasıyla başlayan süreç, Bugs Bunny ve Flintstones gibi çizgi filmlerin televizyon uyarlamalarının hayatımıza girmesiyle devam eder. Bu yazı, çizgi filmlerin ve gelişip dönüşen teknolojilerle bugün çizgi filmin önüne […]