Netflix Türkiye’de İzleyebileceğiniz Birbirinden Orijinal 7 Anime

Japonya’da animasyon anlamına gelen anime, bu coğrafyanın dışına çıktığımızda Japon animasyonunu ve bu sanat kültürünün kendine has çizim, canlandırma, müzik stilini ifade eden bir kavrama dönüşür. Netflix Türkiye, klasik animelerin yanı sıra güncel olanları da bünyesinde barındırarak seyircisine o koca gözlü karakterlerin yer aldığı zengin bir seçki sunuyor. Absürt komedi, gerilim, macera gibi türlerde seçkin örneklerin bulunduğu seçkiden birkaç animeyi listeledik. Arkanıza yaslanın!

7- Knights of Sidonia (2014)

Tsutomu Nihei’nin aynı adı taşıyan manga serisine dayanan ve Netflix’in satın aldığı ilk animelerden olan Knights of Sidonia, 3394 yılında geçiyor. İnsanlığa yeni bir yaşam alanı bulmak için yola çıkan yeni nesil gemi Sidonia, hikâyenin ekseninde yer alıyor. İnsanların solunum yerine fotosentez yaptıkları bir çağda, Dünya’nın Gauna olarak bilinen, şekil değiştirmiş uzaylılar tarafından tahrip edilmesinin üzerinden bin yıl geçmiştir. İnsan ırkı kendini savunmak için çareyi Gardes adındaki antromorfik silahlarda bulur. Toplumdan izole bir hayat yaşayan genç Nagate, fazla geçmeden Sidonia tarafından keşfedilir. Nagate ilerleyen süreçte pilotluk eğitimi alarak efsanevi Tsugumori’ye pilot olarak atanır ve olaylar başlar.

6- Case Closed (1996)

Case Closed, bir iksir sonucu küçük bir çocuğa dönüşen dedektif Conan’ın maceralarını aktarıyor. Bugüne kadarki en uzun soluklu animelerden olan yapımda Jimmy bir suç örgütü tarafından kaçırılır ve deneysel bir zehri yutmaya zorlanır. Hayatta kalır ancak artık bir çocuktur. Çocuk dedektif Conan olarak yeni kimliğini benimseyen ve hayatına kaldığı yerden devam eden Jimmy, panzehiri bulmak için gizemleri çözerken bir yandan da suçlularla uğraşır.

5- Little Witch Academia (2017)

Yoh Yoshinari’nin yönettiği Little Witch Academia serisinde Shiny Chariot adlı bir büyücüden ilham alan ve etkilenen Akko Kagari adlı kahramanımız Küçük Cadı Akademisi’ne girer. Amacı Shiny Chariot gibi havalı ve iyi bir büyücü olmaktır. Yakın arkadaşları Lotte ve Sucy ile birlikte tam teşekküllü cadı olma yolunda çeşitli maceralar yaşarlar. Aslında bu animenin bir nevi Harry Potter adaptasyonu olduğu da söylenebilir. Serinin yarım saatten kısa bölümlere sahip olması, vakit sıkıntısı çekenler için de oldukça cazip.

4- One-Punch Man (2015)

Tüm zamanların en iyi animeleri arasında gösterilen One-Punch Man’in ayrıksı ana karakteri Satiama kahraman olma çabası içindedir. Amacı, herkesi bir yumrukla alt edebilecek kadar güçlü olmaktır. Üç yıl süren çalışmaları neticesinde saçları dökülse de amacına ulaşır. Alıştığımız kahraman klişelerinden uzak olan bu kel ve kendi halindeki Satima, aşırı güçlü olsa da garip görünüşü nedeniyle ciddiye alınmaz. Absürt komedi türündeki One-Punch Man’in kahramanı kötülerin karşısında yer alan, garip ama kendini sevdiren bir kahramana dönüşür. Bu kadar güçlü olmak onu artık tatmin etmemeye başladığında ise yeni maceralara atılacaktır.

3- Aggretsuko (2018)

Netflix’in orijinal anime serisi Aggrestsuko’da yirmi beş yaşındaki kırmızı panda Retsuko, bir şirket çalışanıdır. Domuz patronu tarafından zor şartlar altında çalıştırılır, bir nevi işkenceye uğrar. Retsuko kendi hâlinde ve sakin gözükse de iş çıkışlarında bir barda brutal metal yapar. Stres altındaki hayatında tek isteği bir gün istifa etmektir. O gün gelinceye dek kendisine rahatlatıcı meşgaleler bulur. Yogaya başlayan Retsuko, burada Goril ve Kuş ile karşılaşır, aralarında sıkı bir dostluk gelişir. İş hayatına, zorluklara, cinselliğe ve hayatın açmazlarına değinen, eğlenceli bir anime ortaya çıkar. Aggretsuko, aslında 2016 yılında başlayan birer dakikalık kısa süreli serilerle hayatımıza girmiştir.

2- Death Note (2006-2007)

Yagami Light, lise son sınıf öğrencisidir. Çalışkan olmasına rağmen dünyadan zevk almamaya başlamıştır. Çünkü adalet sistemi çökmekte, suçlular artmakta, dünya çekilmez bir hâle sürüklenmektedir. Ancak insanlığın dünyasına düşürülmüş Death Note defterini bulmasıyla hayatı değişir. Deftere isim yazdığında o insanların öldüğünü fark etmesiyle suçluları ortadan kaldırmak için defteri kullanmaya karar verir. Ancak bu hayalini, dedektif L peşindeyken gerçekleştirmesi gerekecektir. Anime dendi mi klasikleşmiş yapımlardan olan Death Note’un, 2007 yılında 6. Tokyo Anime Ödülleri’nde “En İyi TV Serisi” ödülünü aldığını da not düşelim.

1- Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009-2010)

Cowboy Bebop, Neon Genesis Evangelion gibi çok beğenilen animeler bir yana, Fullmetal Alchemist: Brotherhood diğer yana! Macera dolu bu anime, 20. yüzyılın başlarında, Avrupa’yı andıran hayali bir dünyada geçiyor. Simyanın önemli bir uğraş olduğu bu dünyada, simyacılar belirli malzemeleri kullanarak belirli nesneleri dönüştürebilirler. Ancak simya yapmak için yere çizilen bir çembere ihtiyaç vardır. Bir diğer kural, elde edilmek istenen şeye karşın simya çemberine bir başka ürün yerleştirmektir. En büyük kural ise simya ile asla ölen bir insanın geri getirilmemesidir. Aksi hâlde kişi daha büyük bir şeyi kaybedecektir: kendi canını.

Genç ve yetenekli Edward Elric, küçük kardeşi Alphonse ile annelerinin ölümünün ardından simya yoluyla onu geri getirmeye uğraşırlar. Ancak bu yasaklı eylem, bedenlerinin zarar görmesine neden olur. Edward sol bacağını, Alphonse ise tüm bedenini kaybeder. Edward son anda sağ kolunu feda ederek kardeşinin ruhunu kurtarmayı başarır ancak Alphonse bir zırhta yaşamaya başlar. Edward, eski vücutlarına kavuşmaları için orduya katılır, Albay Roy Mustang ve onun sadık teğmeni Riza Hawkeye, aşırı kaslı Alex Luouis Armstrong ve kız kardeşi Olivier Mira Armstrong ile birlikte. Winry Rosckbell ve gizemli simyacı Von Hohenheim da onlara eşlik eder. Anime, eski bedenlerine kavuşmak için kötü güçlerle savaşmak zorunda kalan iki kardeşin maceralarını anlatır.

 

Kaynak: Paste Magazine

  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.