Chris Killip’in Fotoğrafları: İşçiler, Yoksulluk, Endüstriyel Düşüş

İngiliz fotoğraf sanatçısı Chris Killip (1946-2020), siyah beyaz fotoğraflarında Birleşik Krallık’ın işçi sınıfını odağına alır. 1980’lerde İngiltere’nin kuzeyinde bulunan ve post-endüstriyel dünyayı reddettikleri için Margaret Thatcher tarafından “cezalandırılan” işçilerin zorlu yaşamına ait çarpıcı kareleri, dönemin medya kuruluşları ve politikacıları tarafından engellenir. Çünkü her biri arzulanmayan, başka bir İngiltere’nin portresidir.

Housing and Shipyard, Wallsend, Tyneside, 1975.

İngiliz belgesel fotoğrafçılığının öncü isimlerinden olan Chris Killip, savaş sonrası döneme kamerasıyla tanıklık eder. Ancak tüm bunlar bir “işçi sınıfı fotoğrafçısı” olmak istediği için değil, yoksulluk, mücadele, sanayileşme ve toplumun dışına itilme onun fotoğrafçı olduğu dönemde yaşandığı için kamerasına yansır.

“In Flagrante” başlıklı ünlü serisinde, 1973-1985 yılları arasında İngiltere’nin kuzeydoğusundaki sanayileşmemiş işçi mahallelerini belgeler.

Crabs, Skinningrove, North Yorkshire, 1982.

2020 Ekim ayında vefat eden sanatçı, kariyeri boyunca Chicago Sanat Enstitüsü, Paris Palais de Tokyo, Yeni Zelanda Auckland Sanat Galerisi, Boston Howard Yezerski Galerisi, Madrid Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Tate Britain gibi pek çok kurumda kişisel sergiler açar.

Bugün Killip’in fotoğrafları New York’taki Museum of Modern Art, Canberra’daki Avustralya Ulusal Galerisi, Amsterdam’daki Stedelijk Müzesi ve dünya çapındaki diğer kurumların koleksiyonlarında bulunuyor.

George and Geoffery Quirk, Ballaquine (Isle of Man Portfolio), 1973.
A Car Dumped on the Beach Has to Be Outmanoeuvred by the Seacoalers, Lynemouth, Northumberland, UK, 1982.
“Rocker” and Rosie Going Home, Seacoal Beach, Lynemouth, Northumberland, 1983.
Father and Son Watching a Parade, West End, Newcastle, negative 1980; print 1986.

 

Kapak Fotoğrafı: Grangetown, Middlesbrough; negative 1976; print 1988.

Kaynaklar

https://www.bjp-online.com/2017/06/now-then-chris-killip-and-the-making-of-in-flagrante/

https://www.theguardian.com/artanddesign/2020/oct/14/chris-killip-hard-hitting-photographer-of-britains-working-class-dies-aged-74

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.