2018 Andrei Stenin Uluslararası Fotoğraf Yarışması: Dünyanın Her Yanı

Dilan Salkaya

Dilan Salkaya Hakkında

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde sinema okudu, İstanbul Üniversitesi Radyo, Tv ve Sinema Bölümü'nde yüksek lisansına devam ediyor. Fil'm Hafızası, Sinema Terspektif, Berfin Bahar, Rabarba, Hayal Perdesi gibi farklı mecralarda ve dergilerde sinema üzerine yazıları yayımlandı, çeşitli kısa film denemeleri oldu. Cineritüel'de yazmayı sürdürüyor.

Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması, adını Doğu Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde görev yaparken hayatını kaybeden Rus fotomuhabir Andrei Stenin’den alıyor. Andrei Stenin, 3 Eylül 2014’te arabasının yakılması sonucu hayatını kaybetti.

Onun anısına düzenlenen fotoğraf yarışması dünyanın her yerinden 18 ile 33 yaş aralığındaki fotoğrafçıların katılımına açık. 2018 yılında 77 ülkeden binlerce genç fotomuhabir yarışmaya katıldı. Top News, My Planet, Portrait ve Sports olarak dört ayrı kategoride ödüller verildi.

Genç ve profesyonel fotomuhabirlerin kareleri, insanların dünyada neler olup bittiğini anlamalarına yardımcı oluyor. Rossiya Segodnya Fotoğraf Servisi Direktörü Alexander Shtol, bu yıl fotomuhabirlerin daha önceki yıllarda olmadığı kadar sosyal konular üzerine eğildiğini belirtiyor. Mansiyon ödülü alanlar arasında Türk bir fotoğrafçı da yer alıyor.

Kenya’da seçim sonrası yaşanan karmaşadan kanseri yenip hayata tutunmanın hikâyesine, korkulardan umutlara varıncaya kadar fotoğraflar zengin bir duygu ve tema çeşitliliğine sahip. İnsanların yüzleşmekten korktuğu ancak kaçamayacağı gerçekleri gösteriyorlar. Kazanan fotoğraflar Cape Town, Şangay, Kahire, Roma gibi yerlerde gezici sergilere dahil ediliyor, dünyanın dört bir yanına ulaşarak yaşananları herkesin görmesini sağlıyor.

2018 Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması kazananları şöyleydi:

Top News Kategorisi Birincisi

Justin Sullivan, Güney Afrika. Bir polis memuru 14 yaşındaki bir işgalciyi yakın mesafeden vurduktan hemen sonra. Bu olaydan sonra protestolar şiddetlendi.

Seri Birincisi

Luis Tato, İspanya

Kenya seçimleri ölümcül isyanlar, şiddetli protestolarla gölgelendi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü, seçim sonrasındaki süreçte polis ve etnik gruplar arasında yaşanan çatışmaların yüzden fazla insanı öldürdüğünü, binlerce insanın yaralandığını kaydetti.

  

Sports Kategorisi Birincisi

Taisir Mahdi, Irak. Terör sonucu bacağını kaybeden bir çocuk futbol oynuyor.

Seri Birincisi

Andrea Alai, İtalya.

İtalyan polisine göre İtalya’da yaklaşık 41.000 Ultras hayranı bulunuyor. Ultras grubu İtalya’nın her yerinde büyük saygı görüyor.

My Planet Kategorisi Birincisi

Sergei Gapon, Beyaz Rusya. Pinsk bölgesinde kızılcık hasatı sezonu. Kızılcıklar yerlilerin para kazanmak için tek çaresi.

Gezegenim kategorisinde Şebnem Coşkun’un bu karesi Onur Mansiyonu aldı.

Eminönü Sağır Han’da Harun Reşit Göktaş ve Fahri Akdağ (sağda) İstanbul manzarası eşliğinde kahvaltı yapıyorlar.

Seri Birincisi

Alyone Kochetkova, Rusya

Fotoğrafçı, kanseri yenen “kendisiyle” beraber korkudan umuda doğru yolculuğa çıkıyor.

Portre Kategorisi Birincisi

Oded Wagenstein, İsrail. Göçebe Nenets kabilesinden bir çocuk, Sibirya’da Od Nehri üzerindeki kızağında.

Seri Birincisi

Shiva Khademi, İran.

İstatistiklere göre dünya nüfusunun yüzde biri ikizlerden oluşuyor. İran’daki çoklu doğumlar verilere göre 2011’den bu yana yüzde üç arttı. Tarihi arenada ikizlere kimi zaman tanrı diye tapılmış, ikizler mitolojik hikâyelerde kendilerine yer bulmuşlardır. Fotoğrafçı, ikizlerin eşleşen kıyafetleri, benzer fiziksel özellikleri ve vücut dilleri karşısında büyülendiğini belirtiyor. Benzer hayalleri olan, benzer sınav sonuçları bulunan ve çoğu zaman benzerlikleriyle şaşırtan ikizleri bir seriye dönüştürüyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.