Eğlenceli, Tüylü, İlham Verici: Karadağ Kedi Müzesi

Karadağ’ın Kotor şehrinde bulunan ve sahip olduğu geniş kedi arşiviyle göz dolduran Karadağ Kedi Müzesi, kediseverler ve tarih meraklıları için muhteşem bir adres.

Müzeden bahsetmeden önce Kotor’un kendi ambleminde de bir kara kedinin bulunduğunu söylemekte yarar var. Şehrin ünlü kedilerinin sebebi, vaktiyle şehre yanaşan gemilerde saklı. Gemilerdeki kedilerin gezinmek için şehre indiği ancak gemiler gidince şehirde kaldıkları ve kedi nüfusunun giderek arttığı düşünülüyor. Aslında bu hikâyenin bir benzerini Ceyda Torun’un ses getiren Kedi (2016) belgeselinde İstanbul’un Cihangir semtinin meşhur kedilerinin hikâyesi olarak da görmüştük. Büyük balıkçı gemilerinde farelerin gelmesini engellemek için beslenen kediler vaktiyle limana yanaşan gemilerden inip Cihangir’e ilk kez böyle ayak basmıştı.

Kedi Müzesi’nde Neler Var?

Karadağ Kedi Müzesi Karadağ’dan toplanan kedi çizimlerini, kedilerle ilgili fotoğraf, kitap, kartpostal ve pulları, onlarca dergi ve yüzlerce sanat eserini ağırlıyor. Birinci Dünya Savaşı yıllarından kalma kedili kartpostallar müzenin giriş bölümünde yer alıyor ve kedilerin hem Birinci Dünya Savaşı dönemindeki hem de Avrupa’daki popülasyonu hakkında bilgilere ulaşılabiliyor. Litografi, kartpostal ya da resim gibi farklı teknik ve disiplinlerden eserlerin bulunması, tarihsel olarak sanatsal eğilimlerin izini sürmeye de vesile oluyor. Arşivde tarihsel görüntülerin yanı sıra kedileri çeşitli durumlarda tasavvur eden, farklı kültür ve orijinlere ait hayali imajlar da var. Özellikle on dokuz ve yirminci yüzyıllarda popülerleşen kedi imgesi, giderek ünlü simaların ya da endüstriyel ürünlerin bir parçasına dönüşüyor. Kedilerin yüzyıllar içinde değişen temsil biçimini insan ve hayvan merkezli ele alan kaynaklara müzenin internet sitesinden de ulaşılabiliyor. 

Kedi Müzesi yolu Kotor’a düşenlerin uğraması gereken, eğlenceli, tüylü ve ilham verici bir müze.

Karadağ Kedi Müzesi’ni bu linkten inceleyebilirsiniz: http://catsmuseum.org/index.php?lang=en

  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.