Ekin Can Göksoy’un Kısa Filmi “Müşterek Dostumuz” İçin Sanatçılardan Destek

Yazar ve sanatçı Ekin Can Göksoy’un hiçbir kurumsal destek almadan çekilen ilk kısa filmi Müşterek Dostumuz için Türkiye ve Finlandiya’da yaşayan sanatçılardan destek geldi. Pandemi koşullarında ortaya çıkan masrafları karşılamak üzere açılan Fongogo kampanyasının ödülleri arasında Larissa Araz ve Zeynep Kaynar’ın bağışladığı eserler de bulunuyor. Sanatçı Ekin Kano da bir eserinin satışından elde edilen geliri kampanyaya bağışladı.

Devlet ve diğer kurumlardan hiçbir destek almadan çekilen Müşterek Dostumuz filminin Fongogo kampanyası, sanat koleksiyoncuların, bağımsız sanatı desteklemek isteyenlerin ve sinemaseverlerin desteğini bekliyor. 27 Temmuz 2021’de sonlanacak olan kampanyanın ayrıntıları ve destek vermek için: https://fongogo.com/Project/musterek-dostumuz—kisa-film

İletişim Yayınları’ndan çıkan Münhal ve Epope Tatavla kitaplarının yazarı ve halka sanat projesi ile San Francisco’daki Artship Foundation bünyesinde hikâye anlatıcısı olan Ekin Can Göksoy, ilk kısa filmi Müşterek Dostumuz’un çekimlerini geçtiğimiz ilkbahar aylarında gerçekleştirdi. Önceki yıllarda poşe’de Larissa Araz ile açtığı Bir Mucize İhtimali isimli sergiyi açmış olan Göksoy, geçtiğimiz sene Garp Sessions eş yürütücüsü ve Arter Araştırma Programı katılımcısı olmuştu.

Müşterek Dostumuz’un post-prodüksiyon süreci öncesinde, pandemi koşullarına en uygun çalışma şartlarını sağlayabilmek adına filmin yapımında alınan tedbirler ile son dönemde artan kur farkı neticesinde çevrimiçi kitlesel fonlama platformu Fongogo.com’da destek kampanyası başlatma kararı alındı. Bu kampanyaya bir destek de sanatçılardan geldi. Larissa Araz, Zeynep Kaynar ve Ekin Kano kısa filmin tamamlanması için gereken miktarın toplanabilmesi adına eserlerini bağışladılar.

Zeynep Kaynar, aşağıda yer alan eserleriyle kampanyaya destek veriyor.

Praxis, Google görselleri ve buluntu görsellerle foto-kolaj. -print, A3 (29,7 x 42 cm) 1+3 editions, Red Bull Art Around Arnavutköy. April 2018, Istanbul.

 

SAPP için yatak etütleri, Kâğıt üzerine akrilik ve yağlıboya, 2018-2020. Istanbul.
SAPP Compositions 8, 250 gram kâğıt üzerine yağlı boya çubuklarıyla müdahale. Tampere, Finland. May 2020.

 

Ayvalık, 2017, Sanatçı Larissa Araz’ın kampanyaya bağışladığı eseri, Hahnemühle Matt Fibre 200 gr Arşiv Kâğıdı – 30x40cm – tek edisyon.

Müşterek Dostumuz Oyuncu Kadrosu

Filmin oyuncu kadrosunda İpek Türktan Kaynak, Nail Kırmızıgül, Berk Arcan, Derin Arduman, Zuhal Güreli, Alibeke Ceylan ve Özben Seza Yıldız yer alıyor. Filmin başrolünü ise Soner Kandemir üstleniyor. 2000’lerin başında geçen Müşterek Dostumuz, ailesi ekonomik kriz yaşayan bir lise öğrencisinin hayatından bir günü konu ediniyor. “Yaşamış ve yaşayan herkesin müşterek dostu olan kalp kırıklığına” odaklanıyor.

Sanatçı ve yönetmen Deniz Tortum’un geçtiğimiz sene Altın Portakal ve İstanbul Film Festivalleri’nde en iyi belgesel ödüllerini kazanan filmi Maddenin Halleri’nin yapımcılarından olan ve poşe’nin kurucu eski ortağı Öykü Canlı’nın yapımını üstlendiği kısa film için başvurulan Fongogo.com – çevrimiçi kitlesel fonlama platformu, film yapmak isteyen ve fon desteği bulmakta güçlük çeken projelerin başvurabileceği yöntemlerden sadece bir tanesi. Bu anlamda Müşterek Dostumuz projesi için sanat ve sinema çevrelerinin sergiledikleri bu işbirliği, alternatif fonlama metodları üzerine düşünmeye devam etmenin öneminin de tekrar altını çiziyor.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.