Alicia Martin ve Biografias Serisi: Pencere ve Kapılardan Taşan Kitaplar

İspanyol sanatçı Alicia Martin, Biografias (Biyografiler) adını verdiği heykel serisinde kullanılmış kitapları yeniden kullanarak onlara eyleme yeteneği kazandırıyor. En az bir kez okunmuş kitaplardan oluşturduğu heykel ve yerleştirmeler mekâna sığmayıp pencere ve kapılardan taşarken devasa kulelere dönüşüyorlar. 2003 yılında Madrid’in farklı tarihi noktalarında ve sonrasında Avrupa’nın farklı yerlerinde sergilenen heykeller, kitapların fiziksel olarak zamanla eskiyeceğini ancak içinde yazanlarla dönüşümün ve yenilenmenin sonsuza dek süreceğini akla getiriyor.

devam ediyor…


Sanatçı Alicia Martin’in yorumuyla yazınsal (öte yandan düşünsel) eserler somut heykellere dönüşüyor, tarihi de kendilerine tanık olarak seçiyorlar. Madrid’in tarihi binalarından şelale gibi akıyorlar. Bir kalenin hendeğinden, bir köşkün penceresinden, süslü bir çitin ardından atlayıp sokaklara dökülüyorlar. Bilginin, anıların, tarihin ve zihinlerin taşmasını da akla getiriyorlar. Bu hâlleriyle hem gerçek hem de alabildiğine fantastikler.

Kitap kolonlarının dik, akışkan bir şekilde sabit durmaları için metal örgüden yapılma çerçeveler kullanılıyor. Metal iskelet, kitapların hacimli heykellere dönüşmesini sağlarken sayfalar rüzgârla çevrilmeye devam edebiliyor. Bu gerçeküstü enstalasyonlar, kimi zaman dev bir çöreği, kimi zaman kesişen girdapları, kimi zamansa patlayan kütüphaneleri anımsatıyor.

İspanya’nın önemli multidisipliner sanatçılarından olan Alicia Martin, şimdilerde dijital ve geleneksel resim üzerine çalışmalarını sürdürüyor. İllüstratör ve konsept sanatçısı olarak da kişisel eserler oluşturuyor. 90’lardan itibaren çalışmalarında, fotoğraflarında, videolarında kitapları kullanmaya başlayan sanatçı, kitapları kültürü iletmek için evrensel bir araç olarak görüyor. Sanatçının paylaştığımız Biografias serisi, kariyerinde bir dönüm noktası teşkil etmesi ve dünyaya açılmasını sağlaması nedeniyle de önemli.Alicia Martin


 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.