Kısa Film Önerisi: Karganın Aşınan Gagası (2019)

Dilan Salkaya Hakkında

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü'nde lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yeni medya ve çocuk alanında yüksek lisansına devam etti. Fil'm Hafızası, Sinema Terspektif, Berfin Bahar, Hayal Perdesi gibi farklı basılı ve online mecralarda sinema üzerine yazıları yayınlandı. Sinema doktorasına devam ederken, Mayıs 2019'dan bu yana Arter'in Öğrenme Programı'nı oluşturan ekiple birlikte çalışıyor.

Genç yönetmen Ömer Ferhat Özmen, Marmara Üniversitesi GSF Film Tasarımı Bölümünde ikinci sınıf öğrencisiyken TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen 13. Geleceğin Sineması Senaryo Yarışmasında Beyoğlu Sineması projesiyle en iyi senaryo ödülünü almış, sinema serüveni başlamıştı. Ulusal ve uluslararası festivallerde sayısız ödül alan Beyoğlu Sineması (2016) bir çocuk işçi filmiydi. Özmen’in ikinci kısa metrajlı filmi Karganın Aşınan Gagası (2019) odağına yine emeği yerleştiriyor. Son dönem Türkiye sinemasında da izini sürebileceğimiz bir motif olan doğa-şehir, modern yaşam-birey çatışması, Özmen’in filminde bir bidon peynirle var olma mücadelesine dek yalınlaşıyor.

Hikâye, kocası öldükten sonra köyünden kalkıp İstanbul’a, oğlunun yanına gelen altmış yaşındaki Şükran’ın otogarda kaybolan bir bidon peynirinin etrafında gelişiyor. Hazır bir yaşam formunu temsil eden, gökdelenler şehri İstanbul’a karşın toprağın ve emeğin altını çizen bir bidon peynir, Şükran için uykularını kaçıracak denli önemli bir mesele. Kaybetmeden eve getirmeyi başardığı bidonların ise bozulmadan evvel toprağa gömülmesi lazım. Ancak esas büyük çatışma burada kuruluyor; İstanbul’da bir bidon peyniri cömertçe kabul edebilecek toprak kaldı mı? Şükran’ın çabası, şehre tutunabilme, şehirde kendi köklerini salabileceği bir avuç toprak bulabilme mücadelesinin de altını çiziyor. Filmde Şükran’a, Özmen’in kendi annesi hayat veriyor.

7. Duhok Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülünü alan, Hisar Seçkisine seçilen Karganın Aşınan Gagası filmini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.