Çocukluk Çağını Aydınlatan 5 Belgesel Film

Hepimizin başından geçen bir macera: çocukluk. Her ne kadar evrensel bir deneyim olsa da bir kişinin çocukluğuyla diğerininki arasında sert ayrımlar olabiliyor. Çocuklukta yaşanan sevinç ve travmalar, yazarlara ve yönetmenlere sonsuz bir ilham kaynağı da sunuyor. Belgesel dünyasındaysa bu geçici dönemin daha sabit ve büyülü bir hal aldığını söyleyebiliriz. Her zaman güzel hatırlanacak bir resim çizmeyen çocukluk dönemini belgeleyen filmleri arıyorsanız, bu beşliden başlamak iyi bir seçenek olabilir.

1- The Up Series (1964-)

1964’te kimi İngiliz film yapımcıları, zengin-fakir, siyah-beyaz gibi farklılıklara sahip yedi yaşlarındaki on dört çocuğu toplar ve BBC’nin Seven Up adlı programı için onlarla röportaj yaparlar. Kanadalı yönetmen Paul Almond tarafından yapılan bu TV programından yıllar sonra 1970’te, Michael Apted aynı çocukları tekrar bir araya getirir ve dünyaya bakış açılarında ne gibi değişikliklerin olduğunu tespit etmek için onlarla tekrar konuşur. Ardından her yedi yılda bir, bu gruptaki kişilerin hayatlarında nelerin değiştiğini inceleyen söyleşiye dayalı filmler yapılmaya devam edilir ve “21 Up”, “28 Up” şeklinde süren seri en son “56 Up”a ulaşır.

2- Born into Brothels (2004)

Kalküta’daki genelev mahallesinde yaşayan çocukların çarpıcı hikâyesini anlatan belgesel, 2005 yılında Filmekimi kapsamında ülkemizde de gösterilmişti. New Yorklu fotoğrafçı Zana Briski’nin Kalküta’daki fahişelerin fotoğraflarını çekmek için bölgeye gittiğinde tanıştığı çocuklar, onu derinden sarsar. Polislere, siyasetçilere, genelev sahiplerine rağmen onlara fotoğraf dersleri vermeye başlayan Briski, ardından çocukların hikâyesini sinemaya aktarmak ister. Fotoğrafçının, Ross Kauffman ile birlikte çektiği Born into Brothels, bu unutulmuş çocukların trajik çocukluğunu duygu yüklü bir anlatımla aktarır.

3- Bully (2012)

2011 yılı verilerine göre Amerika’da yaklaşık on üç milyon çocuk akran zorbalığına uğramıştır. Iowa’da yaşayan on iki yaşındaki Alex’le birlikte beş çocuğun okulda yaşadığı zorbalığı aktaran Bully, bu konuya dair etkili bir anlatım sunar. Tehditlere ve şiddete maruz kalan, sürekli alay konusu olan Alex’in yaşadığı travmanın boyutu bıçaklanma olayına kadar varır. Yönetmen Lee Hirsch’ün 2009-2010 eğitim dönemi boyunca küçük bir kamerayla yaptığı, çarpıcı görüntüleri yakalamak için büyük emek sarf ettiği çekimlerden oluşan belgesel, verdiği samimi duyguyla da oldukça beğenilmiştir.

4- I Am Eleven (2012)

Avustralyalı film yapımcısı Genevieve Bailey’nin on bir yaşındaki çocuklarla konuştuğu ve tam altı yıl boyunca dünyayı dolaştığı belgeseli, Hindistan’daki bir yetimhanede geçer. Farklı ülkelerden gelen çocukların düşünce ve hayatlarını araştıran belgesel, on birinci yaşa odaklanarak ve konusunu on beş farklı ülkeye yayarak büyüleyici bir perspektif elde eder. Çocukların geçiş döneminde yaşadıklarının komik portrelerini çizdiği kadar, onların dünyasından geleceğe dönük güçlü bir bakış açısı da sunar.

5- Babies (2010)

Moğolistan, Nambiya, Kaliforniya ve Japonya uyruklu dört ayrı bebeğin bir yıllarını anlatan bu sevimli belgesel, meseleye basit bir başlangıç noktasından başlıyor. Bebeklerin ikisini kırsal, diğer ikisini ise kentsel bölgeden seçen yönetmen Thomas Balmès, derdini yalnızca görüntülerle sunuyor. Böylece bebekler, ebeveynleri için hafıza şeridinde bir daha büyümemek üzere sabitleniyorlar.

 

Kaynak: https://www.pastemagazine.com/articles/2017/10/5-enlightening-documentaries-on-childhood.html

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.