Tarihin Doğayla Kesiştiği Yerde: Bir Yaz Gecesi Sineması

”Gazozunu, ay çekirdeğini alıp Fabrika’ya sinemaya gelmek büyük bir heyecandı.
Eşim, Fabrika’nın içinde kışlık sinema da olduğunu söylüyor. Ben onu hatırlamıyorum ama Beykoz’da
Ali Bey’in Sineması’na, Bahar Sineması’na gidilirdi. Fabrika bizim olduğu için sinema da bizimdi.
Bütün mahalle burada film seyrederdik.” *

Beykoz Kundura Fabrikası son on üç yıldır bünyesinde barındırdığı dizi – film platolarıyla tanınsa da Osmanlı döneminden Cumhuriyete uzanan köklü bir geçmişe sahip. Osmanlı zamanı deri, kâğıt imalathanelerinin bulunduğu bilinen fabrika Cumhuriyetle birlikte Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası hâlini alır; üretim faaliyetlerinin durduğu 1999 yılına kadar da binlerce işçiye yaşam alanı olur.

Kundura Fabrikası yalnızca bir fabrika değil aynı zamanda kütüphane, sinema, kreş gibi olanaklarıyla ilerici aydın işçi sınıfının yetiştiği bir okuldur.

Milenyumla birlikte özel bir şirkete devredilen Kundura, tarihi dokusuna dokunulmayarak endüstriyel miras alanı kabul edilir. Dönüşümü için şekillendirilen restorasyon projelerinde fabrikanın sosyal, kültürel yanı dikkate alınır.

***

Kundura Sinema bu projelerden biri. Gazozunu, ay çekirdeğini alıp fabrikaya film izlemeye gelen işçilerin de verdiği ilhamla geçtiğimiz yaz faaliyetlerine başlayan Kundura Sinema ilk olarak Restore Film Günleri’ni düzenledi. Dünya sinema tarihinde iz bırakan işçi filmlerinin fabrikanın tarihi merdivenlerinden terasına taşınması dünya işçi sınıfının boğazın kenarında tarihi bir fabrikada birbirine kavuşması gibiydi.

Fabrikada bu yaz ise dev perde, bahçede asırlık ağaçların arasına, boğazın hemen kenarına kuruldu. Bir Yaz Gecesi Sineması, her yaz yaşadığımız duyguları barındıran filmlerle şekillendi.

Bir Yaz Gecesi Sineması ilk seyir gününe talihsiz bir yangınla başlasa da yangının fabrikanın tarihi bina ve ağaçlarına yansımamış olması büyük bir sevincin kaynağı oldu.

***

29 Haziran’dan bu yana, çoğumuzun ömründen çok daha eski olan filmleri dev perdede izlemenin mutluluğu, yazlık sinema deneyimini daha önce yaşamamışların heyecanı ve çocukluğunun yazlık sinemasını hatırlayanların naif tebessümleriyle buluşuyor. 6 Temmuz’a kadar devam edecek olan Bir Yaz Gecesi Sineması için gün batımına doğru fabrikaya ulaşıldığında önce evren cömertçe sunduğu manzarasıyla misafirlerini karşılıyor.

Güneşi batırdıktan hemen sonraysa ceviz ağacı kokuları arasında dev bir perdeden bambaşka dünyalara yolculuk başlıyor. Bu yolculukta insana ve hayata ait olan her duyguyu bir arada yaşamanız mümkün.

Komediden drama, müzikalden gerilime farklı türlerde toplam on bir filmin gösterileceği ve gösterilmeye devam edileceği Bir Yaz Gecesi Sineması’nda bir film bittikten sonra eve gitmek üzere alandan ayrılırken hayatın ne kadar güzel olduğu düşüncesi takılıyor insanın aklına; deniz kokusu, filmin ortasındayken geçen vapurun klaksonu, az evvel görünen kırk yıl evvelki Rochefort Sokakları ve iyi bir akşam geçirmenin katkılarıyla.

***

Bir Yaz Gecesi Sineması 6 Temmuz’a kadar Beykoz Kundura Fabrikası’nda. Ayrıntılı bilgi ve programı öğrenmek için: www.kundurasinema.com

* Saadet Barlas, Kundura Hafıza Sözlü Tarih Çalışmaları Notları
Not: Yazıda kullanılan fotoğraflar Beykoz Kundura isimli Twitter hesabından alınmıştır.

Yazar: Gizem İbak

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.