Sanat Tarihinden Hayvanlar Alemine Uzanan Çocuk Kitapları

Konuk Yazar: Esra Ece Kuleci

Bu listede doğadan sanata, duyguların dünyasından hayvanlar alemine uzanan, 0-12 yaş grubundaki çocuklara ve pek tabii yetişkinlere hitap eden kitaplar yer alıyor!

Valizdeki Kedi (Doğan Egmont Yayıncılık)

İstanbul’dan Paris’e yolculuk yapan ev kedisi Kiki’nin maceralarını konu edinen Valizdeki Kedi’yi Göktuğ Canbaba yazdı, Sedat Girgin resimledi. 9-12 yaş aralığının okuyabileceği bu eğlenceli kitap, doğa sevgisi, hayvanlar alemi ve sanat üzerinden farklılıklara duyulması gereken saygıyı çocuklara öğretiyor. Benim favorim karakterim vejeteryan timsah oldu.

Dina Duygularıyla Baş Başa (Sola Unitas Yayınları)

Bu kitapta Dina’nın duygularını tanıma yolculuğuna eşlik ediyoruz. Hale Özdemir’in yazdığı, Gökhan Bayram’ın resimlediği Dina Duygularıyla Baş Başa, 3-6 yaş grubuna duygularını ifade etmede rehberlik edecek. Son sayfalarını minik okuyucuların duygularını resmetmesi için etkinliklerle destekleyen kitap, aynı zamanda klinik psikolog onaylı.

Dünya Masalları Seçkisi (Kolektif Kitap)

Kolektif Kitap etiketiyle çıkan bu altı kitaplık set Rusya, İtalya, Japonya, Afrika, Şili ve Doğu’dan seçme masalları harika resimler eşliğinde anlatıyor. Çocukların mitolojik öğeleri tek başına anlamlandırması zor olacağı için bir eşlikçiyle birlikte her yaş grubuna hitap edebilecek olan set, büyüklerin de ilgisini çekecek derinlikte. Her kitabın başında ülkelerin kültürünü oluşturan belli öğeler açıklanarak masal anlatımına geçiş yapılıyor. Dünya Masalları Seçkisi, tüm dünyayı sarsan bir sağlık krizindeyken, çocukların diğer ülkelerin yaşayış biçimlerine daha empatik yaklaşmasını sağlayacak bir masal seti.

Vişne Mavisi (Doğan Egmont Yayıncılık)

Kendini tanıyabilmek ve sevebilmek, kendi gibi olmayanı farklı görmeden anlayabilmek üzerine, küçüklerin büyükleriyle kurduğu ilişkiler dünyasını anlatan sıcacık bir öykü Vişne Mavisi. İdil Pişgin’in yazıp Can Tuğrul’un renklendirdiği kitabı, 9 yaş ve üzeri rahatlıkla okuyabilir.


Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? (Taze Kitap)

Duygu Dalgakıran’ın yazıp Pınar Ulus’un resimlediği Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?, genel sanat tarihini eğlenceli bir dille anlatırken sanat eserlerinin dünya müzelerindeki konumlarından da bahsediyor. “Kendi müzeni oluştur” etkinliğinin eşlik ettiği kitap, her yaştan okuyucuya hitap edebilir. 9-12 yaş okumalarını kendisi yaparken, daha küçük yaş grupları için ebeveyn destekli bir okuma zevkli olacaktır.

Sonya’nın Tavukları (Sinek Sekiz Yayınevi)

Sinek Sekiz yayınlarından çıkan, Phoebe Wahl’ın yazdığı Sonya’nın Tavukları’nın illüstrasyonları sulu boya, kolaj ve renkli kalem ile oluşturulmuş. Sonya’nın üç civciviyle başlayan hikâye, bir çiftlikte yaşamayı ve doğanın işleyişini anlatıyor.

Azime’nin Yumağı (Sinek Sekiz Yayınevi)

Yumak yumak işlenen birlikteliklerin ve gözükmeyen bağların öyküleri, Azime’nin Yumağı’nda bir arada. Resimli çocuk kitabı kategorisine giren kitap, her yaştan okuyucuya hitap ediyor. Sinek Sekiz yayınevinden İrem Çağıl ve Zeynep Özatalay’ın hazırladığı çalışma, Kezban Ninenin elde eğirdiği ipten yapılmış. İlk baskısı 2000 adet basılan kitabın bu baskıları elle numaralandırılmış ve toplanan gelir bir köy okuluna bağışlanmış.

Aç Tırtıl (Mavibulut Yayıncılık)

Eric Carle’nin yazdığı, Mavibulut Yayıncılık’tan çıkan ve 3-6 yaş grubu için ilk okuma kitaplarından birisi olabilecek Aç Tırtıl, bir tırtılın meyvelerin dünyasına eğlenceli macerasını konu ediniyor.

Kapak Görseli: Sedat Girgin, “Gönül Kuşu” kitabı için illüstrasyon, 2018.

  •  
  •  
  •  

One Reply to “Sanat Tarihinden Hayvanlar Alemine Uzanan Çocuk Kitapları”

  1. Cok guzel bir liste.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.