Her Yaştan Okuyucunun Kendisinden Bir Parça Bulacağı 10 Çocuk Kitabı

Pınar Öcel illüstrasyon çocuk kitabı

Hazırlayan: Esra Ece Kuleci
Kapak İllüstrasyonu: Pınar Öcel

23 Nisan vesilesiyle hazırlanan bu liste, yaşınız kaç olursa olsun kendinizden bir parça bulacağınız 10 çocuk kitabı önerisi içeriyor. Esra Ece Kuleci tarafından geçtiğimiz yıl hazırlanan listenin devamı niteliğindeki seçkiye, bu yıl Pınar Öcel’in illüstrasyonu eşlik ediyor.

Roald Dahl, Matilda, Can Çocuk, 9 yaş ve üzeri

Kitap okuma âşığı Matilda ve onun baş belası olduğunu düşünen ailesi… Peki Matilda onlara bir ders vermeye kalkarsa neler olur? Dokuz yaş ve üzeri çocukların keyifle okuyacağı bir çocuk kitabı olan Matilda, Quentin Blake’in resimleriyle Can Çocuk’ta.

Resimleyen: Quentin Blake
Çeviri: Lale Akalın

çocuk kitabı

Fuat Sevimay, Hişt! Hişt!, Hep Kitap, 7 yaş ve üzeri

Hepimizin, en çok da çocukların evde kalmakta zorlandığı bu süreçte, İstanbul’u aylak aylak gezemeyen büyük küçük herkese iyi gelecek bu hikâye! Satır aralarında Sait Faik’ten Orhan Veli’ye pek çok edebi ismi ağırlayan Hişt! Hişt!  ile İstanbul’un sokaklarında ve vapurlarında “Hişt!” sesinin peşinde dolanıyoruz. Gökçe İrten’in resimleri maceramıza eşlik ediyor.

Resimleyen: Gökçe İrten

Zeynep Alpaslan, Marslı Kız, Tekir Kitap, 9 yaş ve üzeri

Bu hikâye dünya üzerinde kendini uzaylı gibi hisseden her yaştan okuyucuyu içine çekecek. İpek Konak’ın çizimleriyle şenlenen kitapta en derin bağ kurduğum kısım Çizgi Roman Kulübü anılarıydı. Acaba sizinki hangisi olacak?

Resimleyen: İpek Konak

Judith Malika Liberman, Önce Hayal, Redhouse Kidz

Önce Hayal, geleneksel masalları yeniden yorumlayan yazarın “Şarkılı Masallar” serisinin ilk kitabı. Terzi Jozef’in sihirli kumaşlarla dolu atölyesinde hayal ve şarkılarla dolu bir yolculuğu anlatıyor. Bu sihirli dünyayı resimleriyle Zeynep Özatalay ölümsüz kılıyor. Ayrıca kitabın sonunda ileri dönüşüm için “evde yap” fikirleri de bulunuyor.

Resimleyen: Zeynep Özatalay

Sezin Mavioğlu, Kitap Karıncası, Redhouse Kidz

Kitapların dünyasına bir karıncanın gözünden yolculuk yapmaya ne dersiniz? Bir kitaplıkta, kitaptan kitaba süren bir yolculuk, Gökçe İrten’in çizimleriyle renkleniyor. Böylece her yaştan okuyucuyu kitap karıncasıyla tanıştırıyor.

Resimleyen: Gökçe İrten

Lucy Volpin, Krokodali, Domingo Yayınevi

Bu kitabın okuyucusunun bir başyapıt yaratması için tek yapması gereken sayfaları çevirmek, kitabı döndürmek ve sallamak! Sanatın sınır tanımayan yanını çocuklarla tanıştıran bu harika hikâye, Nil Ormanlı Balpınar çevirisiyle bizlerle.

Resimleyen: Kieran Hood
Çeviri: Nil Ormanlı Balpınar

Pınar Öcel’in bu liste için hazırladığı illüstrasyon, kitaplar ormanına yapılan zamansız yolculukları akla getiriyor! 

İllüstrasyon: Pınar Öcel

Barroux, Nerede Bu Fil?, Redhouse Kidz*, 3 yaş ve üzeri

Redhouse’un “Çevreci Kitaplar” serisinden Nerede bu Fil? sessiz kitap olma özelliği taşıyor. Bu nedenle okuyucusunu ormanın derinliklerinde fili aramak için metinlerle değil resimlerle yönlendiriyor.

Çeviri: Turgay Bayındır
Resimleyen: Barroux
*Türkiye’nin WWF-Yeşil Ofis sertifikalı ilk ve tek yayınevi

Kobi Yamada, Bir Fikirle Ne Yaparsın?, Nar Çocuk

Fikrinizi en yakın arkadaşınız olarak görün ve ona sarılın! Bu hikâye, çocukların o ilk fikirle tanışmasına ve onu sevmesine rehberlik edecek. Yetişkinlere ise bir fikri memnuniyetle karşılamayı ve büyütmeyi öğretecek.

Resimleyen: Mae Besom
Çeviri: Tuna Alemdar

çocuk kitabı önerisi

Kyo Maclear, Kaşal, Hep Kitap

Farklı olmanın keşfedici ve yorucu yanına dair iç ısıtan bir anlatı. Kaşal ile mutlaka tanışın. “Biraz yuvarlak biraz sivri tam olması gerektiği gibi.”

Resimleyen: Isabelle Arsenault
Çeviri: Gözdenur Çağlayan

Michael Escoffier, Süper Güçlerimi Kaybettiğim Gün, Yapı Kredi Yayınları

Süper güçlerini keşfedince ne yaparsın? Tabii ki onları kullanabilmek için bolca alıştırma. Çocukların en büyük süper gücünün hayal gücü olduğunu hatırlatan bu hikâye, tam da bu yüzden içindeki süper güce inanan herkese iyi gelecek.

Resimleyen: Kris Di Giacomo
Çeviri: Korkut Erdur

çocuk kitabı önerisi

art-his

Bu içerik, konuk yazarımız tarafından hazırlanmıştır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.