Fotoğrafçı Ahmet Kütük’ten Mitlerin ve Destanların Ülkesine Yolculuk: Kırgızistan

“Yanımda Kazak, Özbek ve Kırgız’ı görüyorum,

Etrafımda benim gibi talihsizleri görüyorum,

Benim gibi esirler, bana arkadaş ve kardeş.”

                                                                                                                                                      Toktogul Satılganov

Mitlerin ve efsanelerin geçmişten bugüne dek yaygınlaşarak halk dilinde yer bulduğu Orta Asya topraklarında doğal olarak kutsal hayvanlar üzerine sayısız mit anlatılır. Kırgızlarda da buna yılkının koruyucusu Kambar-Ata, koyunların koruyucusu Çolpon-Ata gibi örnekler sayılabilir. Bir Kırgız mitinde de Kırgız halkının doğuşuna, nehirden çıkan köpükleri içerek hamile kalan kırk kızın neden oldukları anlatılır.[1]

Bu noktadan yola çıktığımızda asırlar boyunca yabancı işgalcilere karşı kahramanca mücadele eden ve özgürlüklerine düşkün Kırgızların en büyük toplumsal değerinin Manas Destanı olması şaşırtıcı değildir. Destan, Kırgızların bağımsızlık yolundaki mücadelelerine tarihsel olarak sadece ışık tutmakla kalmayıp onları her yönüyle tasvir eden çok boyutlu bir eserdir.

Her ne kadar Kırgızistan’ın Rusya hakimiyeti altına girmesi ile Rus kültürünün yarattığı asimilasyon tüm toplumsal değerleri kökünden etse de Toktogul Satılganov (1864-1933) gibi halk ozanları Kırgız ruhunun ateşini her daim körüklemiştir.

Sizleri bu özgür ruhlu halkın yaşamına davet ediyoruz. Fotoğrafçı Ahmet Kütük, merkez şehir Bişkek yerine ülkenin dağlarında ve köylerinde tanıklık ettiklerini art-his.com takipçilerine özel fotoğraf seçkisinde bir araya getirdi.

 

[1] Kaynak:http://www.gungorname.com/index.php?option=com_content&view=article&id=78:kirgiz-soezlue-edebyati&catid=4:krgz-edebiyat&Itemid=8

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.