Bir Radiohead Hikâyesi: Creep Neden Hâlâ Önemli?

Mustafa Koca Hakkında

86 yılı martında dünyaya gelmiş, üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde almıştır. Bugüne kadar tiyatro ve film setlerinde asistanlıktan senaryo yazarlığına kadar birçok alanda çalışmış olup, şu an "film terziliği" diye tabir ettiği kurgu alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca farklı mecralarda sinema üzerine analiz ve eleştiri yazıları yayınlanmıştır.

İlgi… En önemli meselemiz. Hepimiz peşindeyiz; sokaklarda, kafelerde, barlarda, yüz yüze, uzakta, telefonda, sanal ağlarda, Facebook’ta, Instagram’da, Twitter’da… Hastasıyız; bir dokunuşa, bir öpücüğe, bir kalp, bir beğeniye, bir görüntülemeye tavız, sonra biraz daha, biraz daha… Bağımlısıyız. Kimi zaman dünyanın en büyük merhameti, bazen en korkunç maddesi. İlgi. Anne şefkatinden sevgili şefkatine, arkadaş dokunuşundan fiber optik temaslara, hiç durmadan, durup dinlenmeden onu arıyoruz: ilgiyi.

Nereden mi biliyorum, kendimden. Hep arayıp, istediğini kaçırıp istemediğini çektiğin, o ulaşılamaz, o anlaşılamaz ilgi en çok da ergenlik yıllarında dokunur insana. Hayatın kurallarını, merhametini, acımasızlığını, anlamını ve anlamsızlığını henüz bilmezken, kör bir çocuk gibi oraya buraya çarparken dokunur. O günlerde karşımıza çıkan eserler kalplerimizde yer eder. Özellikle artık tanrıları tarafından öksüz bırakılmış olsalar bile arayıp bulamadığımız o ilgiden bahsedenler.

İşte Radiohead’in Creep adlı eseri de benim için öyle bir eserdi. Kendime olan güvensizliğimi, çaresizliğimi, mutsuzluğumu anlayan ama her şeye rağmen kaybolmayan, hayata tutunduran o umudu çaktırmadan anlatan. Ulaşılamaz o ilgiyi tarif eden ve ona karşı hissedilen arzuyu simgeleyen.

Creep‘in linki: https://www.youtube.com/watch?v=XFkzRNyygfk

Radiohead artık Creep çalmasa hatta bu şarkı zamanla biraz sararıp eskimiş olsa bile anlamı, hissettirdikleri asla kaybolmadı bende. Her duyduğumda yeniden, yine duyarım o arzuyu iliklerimde. Yaşanan ve yaşanmayan tüm sevilerimle o ilgiyi özlerim.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.