2017’nin Beş Büyük Müzik Olayı

Serhat Erman

Serhat Erman Hakkında

İstanbul doğumlu müzisyen ve söz yazarıdır. The Revolters müzik grubunun vokal/gitarı olarak müzik kariyerini sürdürmekle beraber, bağımsız plak firması Personal Space Records’un da kurucusudur. Yerli-yabancı basılı ve dijital birçok mecrada röportaj ve söyleşileri bulunmaktadır. Erken yaşlarda yolu tiyatrodan geçmiş olup çok sayıda oyunda yer almıştır.

Yılın “en iyi albümleri” ve yılın “en iyi çıkış yapan sanatçıları” listeleri bugünlerde müzik gündemini bir hayli zorlarken ben de bu yılın müzik açısından diğer yıllara göre eşsiz ve farklı diyebileceğimiz beş olayını derledim.

1- King Gizzard and the Lizard Wizard’ın bir yıl içerisinde beş albüm yayınlaması

Yeni yılda üç gece üst üste Salon IKSV’de izleyeceğimiz Avustralyalı kalabalık ekip herkesin tek şarkıyla playlistlere girip şöhret olmaya çalıştığı stream çağında insanüstü bir üretkenlikle tam beş uzunçalar albüm yayınladı. Albümlerin ne kadar özenli ve “iyi” prodüksiyon mottosuyla kaydedildiği tartışılır ama 2017 yılında bir rock’n roll grubunun yıl içinde bu kadar üretken olması, bu yılın en 1977 olayıydı.

2- Manchester ‘da Ariana Grande ve Las Vegas Country Festivali’ne terör saldırıları

2017 tüm dünyanın sivillere yönelik terörle yatıp kalktığı ve Bataclan saldırısıyla beraber hedeflerin sadece şehirlerin merkezi noktaları değil kalabalık müzik etkinliklerinin de olduğunu gösteren bir yıl oldu.

3- Hiphop ve Urban Pop’un büyük yükselişi

Özellikle son zamanlarda Post Malone, Migos ve Kendrick Lamar’la beraber popülerleşti ve bu isimler tüm dünyada ulaşılması güç dinlenme ve izlenme rakamlarına ulaştı. Özellikle British Urban Pop ve “Afro-Bashment” sadece müzikal olarak değil kendine yarattığı alt-kültürle, her gün piyasaya katılan binlerce yeni temsilcisiyle ana akım piyasadaki yerini arttırmış oldu.

4- Asya ve Latin Amerika’da stream edilen müziğin patlaması

Önce Asya ve ardından Latin Amerika’da major stream platformlarıyla beraber küresel müzik oyuncularının bu pazarlara yoğun bir şekilde hücum ettiği bir yıl oldu. Bu ülkelerde müzikten elde edilen gelirler (stream, fiziksel gelirler, konser gelirleri ve lisans gelirleri) katlandı ve günümüzün en popüler sanatçılarının turne programlarında, olmazsa olmaz bölgeler arasında yerini aldı.

Post Malone

5- Spotify’ın “Fake Artist” skandalı

Artık Spotify’ın playlist’leriyle ve kişisel algoritmik müzik önerileriyle müzik endüstrisindeki oyun kuran rolü herkes tarafından kabul ediliyor. Sanatçılara ödenen teliflerin düşüklüğünün ve sanatçıların ilk yıllarındaki ödenmemiş teliflerin milyon dolarlık davalarla uğraştırmaları konuşulurken, Spotify’ın profesyonel müzik stüdyolarına ve yapım ekiplerine ciddi ücretler ödeyip bazı popüler playlist’leri aslında var olmayan sanatçılarla doldurması ve buradan doğan tüm telifleri kendine saklamasının ortaya çıkması, müzik endüstrisinden sert tepki gördü.

  • 19
  •  
  •  

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.