2017’nin Öne Çıkan Oyunları

Hande Sönmez

Hande Sönmez Hakkında

Daha önce cnnturk.com, Milliyet Sanat, Fil'm Hafızası gibi yayınlarda yazıları yayınlanan Hande, son iki yıldır Akşam Gazetesi Pazar Eki'nde tiyatro, sinema, TV ve edebiyat yazıları kaleme almaktadır. RedBull.com için de çeşitli film listeleri hazırlayan Hande, sevdiği alanda üretmenin en büyük ilaç olduğuna inanır.

Yeni tiyatro ekiplerinden yeni oyunlar izlediğimiz, uzun soluklu olmasını dilediğimiz pek çok işle dolu bir sene oldu 2017. Bu sene içinde öne çıkan oyunlar ise aşağıdaki gibi.

1- İstila – B Planı

Çağdaş sahnenin en üretken isimlerinden Sami Berat Marçalı’nın kurduğu B Planı’nın ilk oyunu İstila, ezber bozan nefis bir oyun. Hakan Kurtaş, Seda Türkmen, Barış Gönenen ve Efe Tunçer’in yer aldığı oyunu mutlaka yakalayın.

2- Yen – Craft Tiyatro

Craft Tiyatro’nun sahnelediği Yen, izleyenin aklından uzun süre çıkmayacak kadar çarpıcı. Oyuncular Neslihan Yeldan, Bora Akkaş, İdil Sivritepe ve Berker Güven sahnede müthişler. Yabancı bir dünyaya bu denli yakından bakmamızı sağlayan rejisi için Çağ Çalışkur’u da tebrik etmeyi es geçmemek lazım.

3- Kaplan Sarılması

Kabin ve Garaj oyunlarıyla tiyatro izleyicisinin çok sevdiği işlere imza atan Kemal Hamamcıoğlu, üçüncü oyunu Kaplan Sarılması’nda hissetmekten ödü patlayan, hayata kırgın bir kadının hikâyesini anlatıyor bize. Şebnem Bozoklu’nun yer aldığı oyunda Burak Altay da oyuncuya sesiyle eşlik ediyor.

4- Şatonun Altında – Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Grubu

Şatonun Altında, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Grubu’nun nefis bir Macbeth yorumu desek yanlış olmaz sanırım. 2017’de kaçırdıysanız 2018’de mutlaka takibe alın.

5- Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin – Bam Tiyatro

Yazdığı Şekersiz, Fü, Aynur Hanım’ın Bebeği gibi oyunlarla yazarlıkta rüşdünü ispatlamış olan Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin son dönemde görebileceğiniz en derli toplu ve en sıcak metinlerden. Aynı ailenin üç jenerasyonundan üç kadınını sahneye taşıyan oyunda, yeteneğiyle sahneyi dolduran Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Melis Öz ve Ayfer Dönmez yer alıyor.

6- İyi Şeyler Olacak Diye Düşün- Dot Tiyatrosu

Dot Tiyatrosu’nun “7 Oyunları” serisi kapsamında sahnelediği ilk oyun olan İyi Şeyler Olacak Diye Düşün, çok tatlı bir büyüme hikâyesi. Tam bir “iyi hisset” oyunu. Genç oyuncular Atakan Yorulmaz ve Gizem Güçlü’ye sevilen oyuncu Mert Öner eşlik ediyor.

7- He- Go – Kumbaracı50

Halil Babür’ün yazdığı He-Go’da Babür ile birlikte Alican Yücesoy ve Ayşegül Uraz’ı izliyoruz. Güncel bir konuyu ince bir mizahla işleyen oyunu Kumbaracı50 programından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.