Online Dizilerin Fi Tarihi: Fi Dizisi

Fi Serenay Sarıkaya
Hande Sönmez

Hande Sönmez Hakkında

Daha önce cnnturk.com, Milliyet Sanat, Fil'm Hafızası gibi yayınlarda yazıları yayınlanan Hande, son iki yıldır Akşam Gazetesi Pazar Eki'nde tiyatro, sinema, TV ve edebiyat yazıları kaleme almaktadır. RedBull.com için de çeşitli film listeleri hazırlayan Hande, sevdiği alanda üretmenin en büyük ilaç olduğuna inanır.

Yazdığı Fi Çi Pi üçlemesiyle adından sıklıkla bahsettiren Azra Kohen’in üçlemesindeki ilk kitabı Fi, mini dizi oldu. Online platform Puhu TV için çekilen Fi dizisi, senaristin akıllı hamleleri ile kitaptakinin aksine karakterlerini gerçek kılmayı başarıyor.

Son birkaç yıldır kitapçıların “çok satanlar” bölümünden inmeyen Fi Çi Pi üçlemesine televizyon camiasının kayıtsız kalmayacağını tahmin etmek güç değildi. Blu TV’nin Masum’uyla 60 dakikalık internet dizilerine merhaba diyen Türk seyircisinin yeni dizisi yıldız kadrosuyla öne çıkan Fi oldu. Blu TV’dekinin aksine bir üyelik gerektirmeyen, ancak reklamları dizi arasında veren Fi’nin ilk üç bölümü Mart sonu platformda yerini aldı.

Karakterler “hırs” ortak kümesinde

Fi’de obsesif kompülsif bozukluğa sahip olduğunun ipuçları verilen ünlü psikolog Can Manay’ı, hırslı balerin Duru’yu, idealist müzisyen Deniz’i, yine “hırslı” gazeteci Özge’yi, başarılı öğrenci Bilge’yi ve elbette pek çok karakteri daha büyük keyifle izliyoruz. Kitapta her bir karakteri (şoför dâhil) son derece zorlama diyaloglarla ve nutuk atarcasına dillendiren- yani aslında pek çok yazarın yaptığı kendi iç sesini tüm karakterlere verme hatasına düşen- Azra Kohen’in aksine senarist Nükhet Bıçakçı karakterleri ayrıştırıyor ve onlara gerçek hayattan diyaloglar armağan ediyor. Kitaptaki olay örgüsü ise son derece akılcı ve merak uyandırıcı olduğundan dizide de sahneler su gibi akıp gidiyor. Elbette kitaptakini kamera önüne geçirirken bir dünya yaratmayı ve seyirciyi o dünyadan içeri almayı başaran genç yönetmen Mert Baykal’ın bu başarıdaki payı da oldukça fazla. Gel gelelim dizinin hakkında en çok konuşturan tarafına; oyuncularına…

Fi Dizisi Oyuncuları
Fi Dizisi Oyuncuları

Güven ve Develi Fi’nin öne çıkanları

Ozan Güven, Can Manay’ı ete kemiğe büründürmede o kadar ama o kadar başarılı ki Manay, kitaptaki ukala adam olmaktan çıkıp zaaflarını görebildiğimiz, acısını hissedebildiğimiz gerçek bir karakter olmayı başarıyor. Can’ın ilk gördüğü andan itibaren takılıp kaldığı kadın Duru’ya ise son dönemlerin genç, yetenekli ve ışıltılı yıldızlarından Serenay Sarıkaya hayat veriyor. Sarıkaya’nın bir balerini oynayacak olması nedeniyle epey uzun süre dans dersleri aldığını da belirterek; dans sahnelerinde hiç de fena olmayan bir performans sergilediğini söylemem lazım.

Sarıkaya’yı izlerken beni rahatsız eden tek taraf; Duru’da hâlâ Medcezir’deki Mira’dan izler görmek oldu. Umarım ilerleyen bölümlerde bunun da üstesinden gelmeyi başarır ve umarım her dizi ve filmde eline şarkı söylemesi için tutuşturdukları mikrofon, Fi dizisi boyunca kendisinden uzak olur. Çünkü sesi çok güzel olsa da bu onun hep “aynı” algılanmasına neden oluyor. Duru’nun sevgilisi Deniz’de Mehmet Günsur, kendinden beklendiği gibi iyi bir iş çıkarmış. Ama beni Fi’de Ozan Güven’den sonra en çok etkileyen kendisinden şahane bir Bilge çıkarmayı başarmış olan Büşra Develi oldu. Develi, Bilge’nin çaresizliğini, savaşçı ruhunu üstüne neredeyse kusursuz şekilde dikmiş.

Ruhsal çözümlemelere daha var…

Fi’de olay örgüsünü soluksuz izlerken, insan psikolojisine dair birkaç detay bulmayı da hayal etmiştim ama ilk 3 bölümde çok nasip olmadı. Belki ilerleyen bölümlerde karakterlerin davranışlarının nedenlerini irdeler ve insan ruhunun derinliklerine dair bir iki lezzetli bilgi de ediniriz, kim bilir? Ama şimdilik derin dehlizlerden ziyade karakterleri tanıyoruz. Zaten Kohen de kitaplarında bazı ön bilgiler vermiş olsa da esas söylemek istediklerini çok sonlara doğru ilan etmişti.

Karakterlerin hepsinin iyi gelirli olması da öykünülen bir dünya için gerekli unsurlardan biri olmuş. Belki de refah içinde yaşayanların da çok büyük sorunları olacağını bilmek bir şekilde insana iyi geliyordur…

Yeni bölümler 21 Nisan’da yayınlandı

Fi’nin 4, 5 ve 6’ıncı bölümleri 21 Nisan’da yayınlandı. 150 dakikalık hantal işlerin yerine Fi dizisi gibi nice 60 dakikalık internet dizilerinin gelmesini canı gönülden diliyorum.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.