68. Berlin Uluslararası Film Festivali İzlenimleri: L’animale (2018)

Nurbanu Gürsoy

Nurbanu Gürsoy Hakkında

93 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarından sonra sinemanın büyülü dünyasını keşfetti ve yaşadığı gezegeni de keşfine alet ediyor. Sinemasal işler haricinde ürün fotoğrafçılığı, dijital medya içerik editörlüğü yapıyor. Video klipler çekip onları kurgulamaktan keyif alıyor, en çok kelimelerin gücüne inanıyor.

Korkularının Üstesinden Gelirsen Özgür Kalabilirsin

Son yıllarda sinemada sıkça izleme fırsatı bulduğumuz “coming of age” hikâyelerine bir yenisi Katharina Mueckstein’ın hem yazıp hem de yönettiği L’animale (2018) ile ekleniyor. Filmde, büyüme hikâyelerinde görmeye alışık olduğumuz gibi yalnızca genç karakter üzerinden değil, anne, baba ve çocuk üzerinden üç ayrı karakterin kendini keşfetme ve bununla yüzleşme süreçleri ele alınıyor. Bu bağlamda, bildik sularda gezen bir film olmayarak, anlatısına mühim bir farklılık getiriyor yönetmen.

Mati (Sophie Stockinger), dört kişilik bir motogang ekibi içindeki tek kadındır, davranışları ve giyinişi bakımından da erkeksi bir tavrı vardır. Kendisini henüz cinsel bir kimlikle tanımlayamaması ya da bundan kaçınması, filmin açılış sekansıyla seyirciye haber verilir. Takıldığı arkadaş grubunun etkisiyle onlar gibi eril bir dile ve yapıya sahip olan Mati’nin kendini tanıma serüveni bir erkek arkadaşının ona duygusal anlamda açılmasıyla başlayacak ve karşısına çıkan bir kadına karşı hissettikleriyle devam edecektir. Mati kendini bulma süreci ile başa çıkmaya çalışırken, annesi ve babası da bu sırada kendi ruhsal dünyalarıyla ilgilenmekte ve kim olduklarını çözmeye çalışmaktadırlar. Üçünün hayatında da ayrı ayrı çalkantılar yaşanırken bunları birbirlerine hissettirmemeleri ve aile kavramının zedelenmesine izin vermemeleri de takdire şayan bir nokta olarak karşımıza çıkar.

Senaryosundaki birbirini besleyen noktalar, karakterlerin ayakları yere basan motivasyonları, sinematografik açıdan göz doyuruculuğu, oyunculukların kararındalığı doksan yedi dakika boyunca seyirciyi filmle bir tutarken, Mati ve  ailesiyle siz de kendinizi bulma yolculuğuna çıkarsınız. L’animale, insanın korkuları ile yollarını ayırmadan özgürleşemeyeceğini incelikli bir şekilde anlatır. Berlinale’de Panorama Special seçkisi içerisinde dünya prömiyerini yapan L’animale, bulunduğu dalı kurutmadan onu besleyecek bir yapım.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.